Adım Adım Ekoturizm Projesi, Ege Orman Vakfı tarafından yürütülen, İzmir Kalkınma Ajansı’nın Turizm ve Çevre Mali Destek Programı kapsamında desteklediği bir projedir. Proje, Menderes ilçesi Efemçukuru-Çatalca ve Bornova ilçesi Karagöl-Kayadibi güzergâhlarındaki doğal, tarihi ve yerel kültürel mirasın korunması, ekoturizm konusundaki bilgi ve farkındalık seviyesinin artırılması ve aynı güzergahlarda kır turizmi, ekoturizm ve doğa sporları gibi alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılmıştır. Bu doğrultuda, belirlenen iki güzergâhta birer doğa yürüyüş parkuru düzenlenmiş ve ilgili köylerde birer eko-pazar kurulmuştur.

Projenin hem beklenen sonuçlara ulaşabilmesi hem de sürdürülebilirliğinin sağlanması için yöre halkının katılımına büyük önem verilmiş, bu kapsamda yöre halkından 60 kişiye ekoturizm konusunda uzman akademisyenler tarafından eğitimler verilmiştir. Bölgenin doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri hakkındaki envanter bilgilerin bölgeyi ziyaret eden turistlere daha iyi aktarılabilmesi için her iki bölgeden seçilen 6 gönüllüye alan kılavuzluğu eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak konunun profesyonelleri tarafından verilmiştir.

Proje Künyesi:

Proje İsmi: Adım Adım Ekoturizm Projesi

Proje Sahibi: Ege Orman Vakfı

Proje İştirakçileri: Menderes Kaymakamlığı, Bornova Belediyesi, Bakioğlu Holding, Ege TV

Proje Destekçileri: İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilciliği, Çatalca S.S. Tarımsal Sulama Kooperatifi, Efemçukuru S.S. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kayadibi Ege Yörükleri Derneği, Çatalca, Efemçukuru, Kayadibi Köyü Muhtarlıkları ve Ebruli Tur.


ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği
Yönetim Sertifikası Sahibiyiz